כל אדם שנכנס לבית חדש, צריך לבחור את הפריטים השונים שירכיבו אותו וייתנו לו 'אופי' מיוחד. בין הפריטים הללו נמצאים גם כלים סניטריים, שהם חלק בלתי נפרד מהדירה. ועכשיו, שאלה: האם אתם יודעים מהם הכלים הסניטריים הללו? אל תתביישו. רבים וטובים לא יודעים לענות על השאלה הזו.

אבל אחרי שתקראו את המידע שריכזנו כאן, גם אתם תדעו סוף סף לענות עליה.

כלים סניטריים: כל מה שיש באמבטיה שלכם

סניטריה היא למעשה תברואה, כלומר – ניקיון ושמירה על רמה בריאה של השטחים הציבוריים (ממש כמו מחלקת התברואה בכל עירייה, אשר אחראית על פינוי אשפה, למשל). לכן, הכלים הסניטריים הם אלו שעוזרים לאדם לשמור על ניקיונו האישי, ובמילים אחרות: כל מה שקיים בחדר האמבטיה שלכם.

מהאמבטיה, דרך הכיור ועד האסלה – כל הדברים הללו נכללים יחד תחת קטגוריה אחת: כלים סניטריים. הכלים הללו מגיעים לרוב באותו 'פורמט', למרות שכיום ישנם כמה וכמה חידושים. אנחנו נספר לכם על כל אחד מהכלים הללו ועל הסוגים שלהם

אסלות

כלי סניטרי בעזרתו אנחנו נפטרים מהצרכים השונים, בצורה נקייה ומהירה דרך מערכת הביוב. אלו סוגי האסלות הקיימים היום:

אסלה מונחת: אסלה רגילה, אשר עומדת על הרצפה ונתמכת על ידה

אסלה תלויה: אסלה שאינה נוגעת ברצפה ונתמכת על ידי הקיר שמאחוריה בלבד

אסלת מונובלוק: אסלה שבה כל המבנה, כולל המושב ומיכל ההדחה, הם למעשה יחידה אחת

אסלה בעלת מיכל הדחה נפרד: האסלה הסטנדרטית

אסלה עם מיכל הדחה מוסתר: אסלה אשר מיכל ההדחה שלה נמצא בתוך הקיר ולמעשה לא נראה לעין

אמבטיות

לרוב, מדובר באמבטיה סטנדרטית, אשר צמודה לקיר ו'יושבת' על הרצפה, בצורה מלבנית ולרוב בצבע לבן, כמו כלים סניטריים רבים. אך כיאה למגמה השולטת בתחום, ישנן כיום אמבטיות בעיצוב של פעם, אשר אינן נוגעות ברצפה וניצבות על רגליים, מנותקות מהקיר.

כיום, אפשר גם למצוא אמבטיות שאינן מגיעות בצבע הלבן המסורתי. הן מוסיפות למראה חדר האמבטיה, אבל עדיין רוב האנשים יחפשו את האמבטיה הלבנה, משום שזו מדמה טוהר ומשדרת אורח חיים נקי יותר

מקלחונים

אלו לא כלים סניטריים טיפוסיים, משום שהם עשויים ברובם זכוכית או פלסטיק, אך עדיין נכללים בקטגוריה זו. אלו סוגי המקלחונים קיימים היום:

מקלחון פינתי

מקלחון מעוגל

מקלחון מרובע

אמבטיון (מקלחון משולב באמבטיה)

מקלחון חזית

כיורים

הם קיימים גם במטבח, אך בהחלט נחשבים כלים סניטריים לכל דבר.

כיור תלוי

כיור שקוע

כיור כפול

כיור אינטגרלי

כיור מוגבה

כיורים עשויים לרוב נירוסטה או חרסינה, אך יש כאלו עשויים חומרים אחרים כמו שיש או חרס ואפילו כאלו עשויים זכוכית.

בידה

זהו כלי סניטרי אשר מאוד נפוץ באירופה ובארצות ערבית, אך למרות שבישראל חיים רבים אשר חיו בעבר במדינות אלו, הבידה לא השתרש כאן. במקומות מסוימים, מדובר בסטנדרט בנייה של כל חדר אמבט, אך כמות הבתים בישראל בהם יש בידה הוא די קטן. עם זאת, מדובר בכלי שאט אט תופס תאוצה גם כאן.

הבידה נועד לניקוי במים לאחר עשיית הצרכים, והוא נראה כמו כיור נמוך, מעט משונה. אליו צמוד לרוב צינור מים, אשר מאפשר את ההתנקות המהירה. בחנויות של כלים סניטריים, אפשר למצוא כיום לא מעט סוגים של בידה.